Nawet najlepiej zaplanowane wesele okaże się klapą, jeśli goście nie będą się dobrze bawili. A oprócz jedzenia czy ogólnej atmosfery istotnym elementem dobrej zabawy na weselu jest muzyka. Wiele par młodych podczas planowania wesela dotyka dylemat czy wybrać DJ’a, czy też raczej zespół muzyczny. Jeszcze kilka lat temu dominowała druga opcja. Młode pary stawiały na klasykę czyli zespół muzyczny grający covery w lepszej lub gorszej aranżacji. Obecnie coraz więcej par decyduje się zatrudnić w tym dniu DJ’a. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? I jak wybrać DJ’a, który nie zepsuje nam imprezy? Oto kilka przydatnych podpowiedzi.
Dobry DJ to połowa sukcesu. Powinien być osobą kontaktową, zarażać entuzjazmem, potrafić wczuć się w każdą sytuację. DJ’owi nieobce powinno być wyczucie smaku i intuicja w doborze repertuaru. Na weselach spotykają się ludzie w różnym wieku, o różnych poglądach czy gustach. Zadaniem DJ’a jest takie poprowadzenie imprezy, by każdy znalazł coś dla siebie. Niewątpliwą zaletą zatrudnienia DJ’a jest cena. Zazwyczaj jedna osoba zajmująca się oprawą muzyczną wesela będzie sporo tańsza niż zatrudnienie całego zespołu, w którym przecież każdy też chciałby zarobić. W grę wchodzi także opłacenie tzw. talerzyka za jedną, a nie kilka osób, co nie bez znaczenia pozostaje dla budżetu całej imprezy. W przypadku DJ’a odpada też problem z ewentualnymi fałszami, kiepskimi aranżacjami itp. DJ gra oryginalną muzykę, wiemy więc czego możemy się spodziewać. Na korzyść DJ’a przemawia również fakt, że może on odtworzyć muzykę zgodnie z oczekiwaniami pary młodej czy gości weselnych – nie ogranicza go gatunek muzyczny czy znajomość danego utworu. W przypadku tzw. grania z płyty nie ma też problemu z tzw. „idziemy na jednego”. DJ robi po prostu krótsze przerwy regeneracyjne niż cały zespół. DJ z fantazją pozwala odejść od nieco już przaśnej tradycji zatrudniania zespołu.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na zatrudnienie w tym wyjątkowym dniu DJ warto jest zapoznać się z kilkoma elementami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej osoby. Pamiętać trzeba, że takie „puszczanie płyt” również wymaga umiejętności i nie może to być osoba pierwsza z brzegu. Dobry DJ ma zapewne zaplanowane większość weekendów – nie tylko w sezonie ślubnym, ale i poza nim. Dlatego jeśli chcemy na swoim weselu kogoś naprawdę dobrego, poszukiwania DJ należy zacząć odpowiednio wcześniej. Standardowo poszukiwania takiej osoby rozpoczyna się ok. pół roku wcześniej. Jeśli bierzemy ślub w sezonie (maj-wrzesień) to nawet rok wcześniej. Poszukiwać można na różne sposoby – w gazetach branżowych, w internecie, wśród przyjaciół. Najlepszą rekomendacją są zadowoleni klienci i uczestnicy imprez prowadzonych przez DJ’a więc poczta pantoflowa zdaje się być najlepszą formą poszukiwań. Jeśli ściśle pilnujemy budżetu dobrze jest zwrócić uwagę czy DJ jest z naszej okolicy. Osoba dojeżdżająca z pewnością doliczy za czas i transport odpowiednią kwotę. Poszukiwań nie powinno się kończyć na jednym spotkaniu. Warto umówić się z 3-4 DJ’ami, porównać ich charakter, podejście do klienta i to czy „czujecie” daną osobę. Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z potencjalnym DJ’em? Przede wszystkim należy porozmawiać o cenie usługi. Osoby łączące funkcję DJ’a i wodzireja zazwyczaj cenią się nieco wyżej. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia repertuaru. Warto zdać się na doświadczenie DJ’a w tym temacie. W końcu to on najlepiej wie jak rozbawić gości. Pamiętać jednak trzeba, że nie bez znaczenia pozostaje gust młodej pary. Dobry DJ połączy swoje doświadczenie i gust młodej pary tworząc repertuar idealny. Warto także doprecyzować kwestie związane ze sprzętem wykorzystywanym do obsługi imprezy, kwestie logistyczne (dojazd, wyżywienie, ilość godzin pracy itp.). No i najważniejsze – podpisać umowę. Wszystkie ustalenia pomiędzy stronami powinny zostać zawarte w umowie pisemnej, tak by po zakończeniu imprezy żadna ze stron nie miała wątpliwości, że wszystko zostało wykonane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.