Budowanie odpowiedniego nastroju na weselu jest bardzo ważne i odbywa się to poprzez odpowiedni dobór muzyki. Ważne jest to aby dj rozpoznał gusta gości na początku wesela i podtrzymywał ten kierunek do końca. Zawsze na każdym weselu da się rozpoznać jakiś trend w którym kierunku muzycznym podążać. Oczywiście występują czasem odchylenia od tego trendu – pojedyncze zamówienia gości, dedykacje to też jest wskazane i pozytywnie wpływa na urozmaicenie imprezy. Potem dobrze jest ponownie powrócić do trendu muzycznego obranego wcześniej. Wzbudza to pewną wiarygodność przed gośćmi i buduje zaufanie gości na kolejne godziny imprezy – goście są spokojni ze dj jest przewidywalny i można jeszcze liczyć na dobra zabawę. Przewaga dj nad zespołem nawet najlepszym jest to że dj ma repertuar prawie nie ograniczony. Nawet najlepszy zespół nie jest w stanie zagrać wszystkiego. choćby nawet z przyczyn technicznych ( nie mowie o zespołach grających z playbacku)

Trzeba wykorzystywać tą przewagę, ponieważ jest to największa zaleta dj. Elastyczność w doborze repertuaru jaką ma dj wpływa na powodzenie imprezy i trafienie w gusta gości z repertuarem. Osobiście nie mam nic przeciwko dobrym zespołom grającym na żywo – uważam ze są świetne. Bylem kiedyś na weselu w rodzinie gdzie grała super kapela na żywo (pełny skład , perkusja, gitary, klawisze, wokale 6 osób) – rewelacja. Nawet kilka hitów disco polo które zagrali brzmiało lepiej niż w oryginale ponieważ zagrali te piosenki bardziej na rockowo niż disco co było naprawdę super. Pomimo ze to był super zespól i czułem się jak na dobrym koncercie a nie na weselu było widać, ze nawet taki zespół ma pewien swój styl.

Problem polega na tym żeby młodzi przy wyborze repertuaru dobrze wstrzelili się w gusta swoich gości. Są przypadki ze zespól jest gdzieś kompletnie obok wesela i kompletnie „mija” się z gośćmi grają po prostu obok i nie zawsze dlatego ze są słabi ale dlatego ze maja jakiś „swój” repertuar i styl a państwo młodzi z doborem zespołu kompletnie minęli się z gustami gości. Wesela wbrew pozorom nie są wszystkie takie same czasami bardzo się różnią gusta muzyczne gości i poszczególnych rodzin i to skrajnie.